OSP Leśna Jania Ochotnicza Straż Pożarna Leśna Jania


Ochotnicza Straż Pożarna w Leśnej Jani założona została w kwietniu 1928 roku przez braci Gardzielewskich. W pierwszym okresie swojej działalności jej siedziba mieściła się w budynku prywatnym a później w budynkach właściciela majątku w Leśnej Jani. W tym czasie trzon OSP stanowili rzemieślnicy, kowale mieszkający w Leśnej Jani.
Pod koniec okresu międzywojennego OSP dysponowała sikawką ręczną. W okresie okupacji straż istniała tylko na majątku w Leśnej Jani.
Po wojnie działalnością i członkostwem w OSP zainteresowali się młodzi ludzie m.in. jeńcy wracający z obozów. Najbardziej zaangażowanym był Leon Rzeszewicz, prowadzący sklep kolonialny.
W okresie powojennym OSP w Leśnej Jani była jedyną organizacją działającą we wsi. Strażnica mieściła się w budynku należącym do naczelnika OSP Leona Rzeszewicza zaś prezesem był Józef Kosecki. Większość składu członków czynnych stanowili pracownicy PGR.
W latach 50 OSP Leśna Jania była przodującą jednostką ze względu na umiejscowiony w Leśnej Jani Urząd Gminy. W tym czasie organizacja liczyła ponad 40 członków czynnych, MDP.
Na początku lat 60 OSP otrzymała z Komendy Rejonowej w Starogardzie Gdańskim pierwszy samochód bojowy - STAR 20. Służył on do lat 70 kiedy to został wymieniony na STARA 25 wyposażonego w motopompę M-800 oraz zbiornik na wodę o poj.2500l.
W roku 1971 członkowie zaczęli myśleć o budowie nowej remizy. Została ona wybudowana w czynie społecznym oraz z udziałem miejscowych zakładów pracy PGR, MBM i PZU. Do użytku oddana została w 1974 roku.
Samochód bojowy STAR 25 służył do roku 2000 kiedy to dzięki staraniom Komendanta Gminnego a zarazem naczelnika OSP Leśna Jania Romana Studzińskiego jednostka otrzymała z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim ciężki samochód gaśniczy JELCZ GCBA 6/32 zaś STAR 25 przekazany został do OSP Frąca. W roku 2002 - również z Komendy Powiatowej PSP, OSP otrzymała drugi samochód - GLM Żuk.
W latach 2000-2006 zmieniły się środki alarmowania i łączności zakupiono system alarmowania DSP 50 , radiotelefony MOTOROLA. Doposażono OSP w sprzęt ochrony osobistej strażaka oraz w sprzęt ratowniczo gaśniczy.
W związku ze zjazdem w Kopytkowie Autostradu A-1 ,OSP jako druga w Gminie Smętowo Graniczne włączona została 21.11.2006 w skład Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
Pod koniec roku 2009 nasza jednostka otrzymała nowy, lekki samochód do ratownictwa techniczno-ekologicznego na podwoziu Ford Transit . Zabudowę pojazdu wykonała firma BOCAR.

W sierpniu 2022 r. jednostka wprowadziła do podziału bojowego samochód ratowniczo gaśniczy MAN GBA 2.4/16 zabudowany przez niemiecką firmę METZ. Zastapił on w podziale bojowym wysłużonego już Jelcza GCBA.

Najcześciej czytane na naszej stronie